Ewangelia Tomasza

Książka i e- książka . . . . . . . . . . . . . . . tłumaczenie dr Tomasz Chałko

Oto słowa tajemne, które zmartwychwstały (żywy) Jezus1 powiedział, a jego bliźniak Didumos Ioudas Tomasz2 zapisał:

1: Jezus powiedział: Kto zrozumie o czym tu mowa - nie zazna śmierci.

2: Jezus powiedział: Szukajcie i nie przestawajcie szukać, dopóki nie znajdziecie. Kto znajdzie, będzie mieć problem. Kiedy będzie mieć ten problem - wpadnie w zachwyt. Wtedy osiągnie kontrolę nad wszystkim i się uspokoi.

3: Jezus powiedział: Jeśli twoi liderzy Ci mówią: „spójrz, Królestwo Ojca jest w niebie” - wtedy ptaki dotrą tam przed Tobą. Jeśli Ci mówią: „Królestwo Ojca jest w morzu” - wtedy ryby Cię wyprzedzą. Królestwo Ojca jest w Tobie i wokół Ciebie. Kiedy poznacie sami Siebie, wtedy dacie o sobie znać i zrozumiecie, że jesteście dziećmi Żyjącego Ojca. Ale jeśli nie znacie sami Siebie, to żyjecie w nędzy i sami jesteście nędzni”.

4: Jezus powiedział: Kiedy osoba starsza nie waha się zapytać siedmiodniowego niemowlaka o źródło Życia - osoba ta będzie żyła. Bo wielu pierwszych staną się ostatnimi i staną się całością.

5: Jezus powiedział:„Zrozum co przed sobą widzisz, a to, co jest przed tobą ukryte, zostanie ci ujawnione. Bo nie ma niczego ukrytego, co nie zostanie ujawnione”.

6: Uczniowie pytali Jezusa: „Czy powinniśmy pościć? W jaki sposób powinniśmy się modlić? „Czy powinniśmy dawać jałmużnę3? Od jakich pokarmów powinniśmy się powstrzymać?” Jezus im odpowiedział: „Nie kłamcie i nie róbcie tego co nienawidzicie4, bo wszystko wiadomo we Wszechświecie. Nie ma niczego ukrytego, co nie zostanie ujawnione, ani niczego przykrytego co nie zostanie odkryte.

7: Jezus powiedział: „Błogosławiony lew, którego zje człowiek, bo lew ten stanie się człowiekiem. Przeklęty człowiek, którego zje lew, bo ten człowiek stanie się lwem”.

8: Jezus powiedział: „Mądry rybak zarzucił sieć do morza i wyciągnął ją pełną małych rybek. Wśród małych rybek rybak znalazł jedną ładną dużą rybę. Mądry rybak bez wahania wybrał dużą rybę i wypuścił wszystkie małe rybki z powrotem do morza. Kto ma uszy, niech słucha...

9: Jezus powiedział: „Człowiek wyszedł siać ziarno. Napełnił rękę ziarnem i je rozrzucił. Niektóre nasiona upadły na drogę i ptaki je zjadły. Niektóre nasiona upadły na skały i nie mogły się zakorzenić. Niektóre nasiona wpadły w kępy kolczastych chwastów, które je zasłoniły i zjadły je robaki. Niektóre nasiona spadły na dobrą glebę i wyrosły, dając dobry plon. Wyrosło 60 jednostek na miarkę i 120 jednostek na miarkę.

10: Jezus powiedział: „Stworzyłem ogień5 w Kosmosie6, patrzcie - strzegę go jak płonie”

11: Jezus powiedział: To niebo przeminie, i to ponad nim przeminie. Umarli nie ożyją, a żywi nie umrą. W dniach, kiedy jadłeś to, co martwe, przekształciłeś to w życie. A kiedy dotrzesz do Światła7, co zrobisz? Byłeś z całością ale się oddzieliłeś. Kiedy jesteś oddzielony, co robisz?

12: Uczniowie powiedzieli Jezusowi: „Wiemy, że nas opuścisz. Kto będzie naszym liderem?” Jezus im odpowiedział: Gdziekolwiek jesteście, szukajcie sprawiedliwego (następcy) Iakobosa8. Dla niego powstały niebo i Ziemia.

13: Jezus powiedział do swoich uczniów: „Porównajcie mnie z czymś i powiedzcie mi, jaki jestem”. Powiedział mu Szymon Piotr: „Jesteś jak sprawiedliwy posłaniec”. Mateusz mu powiedział: „Jesteś jak mądry filozof”. Tomasz mu powiedział: „Nauczycielu, moje usta nie potrafią powiedzieć, jaki jesteś”. Jezus odpowiedział: „Nie jestem twoim nauczycielem. Jesteś odurzony źródłem, z którego czerpię”. I wziął Tomasza, odszedł z nim na stronę i powiedział mu trzy rzeczy9. Kiedy Tomasz wrócił, uczniowie go zapytali: „Co Jezus ci powiedział?” Tomasz im odpowiedział: „Jeżeli wam powiem chociażby jedną z tych rzeczy, które mi Jezus powiedział, podniesiecie skały i mnie ukamieniujecie, a ogień wyjdzie z tych skał i was pochłonie”.

14: Jezus powiedział do nich: Jeśli pościcie, robicie wykroczenie, jeśli się modlicie, zostaniecie potępieni, a jeśli dajecie jałmużnę10, psujecie swoje dusze. Kiedy odwiedzacie dowolny kraj i wędrujecie po okolicy a ludzie was goszczą, jedzcie to, co wam podają i uzdrawiajcie chorych pośród nich. Bo to, co bierzecie do waszych ust was nie zatruje, ale to, co z waszych ust wychodzi11, może was zatruć.

15: Jezus powiedział: Kiedy zobaczycie kogoś, kto nie jest zrodzony z kobiety, kłaniajcie mu się i oddawajcie mu cześć. Przysłał go wasz Ojciec.

16: Jezus powiedział: Ludzie mogą myśleć, że przybyłem, aby narzucić światu pokój. Nie wiedzą, że przybyłem, aby spowodować na Ziemi konflikty, ogień i miecz i wojny. Jeśli w domu będzie pięć osób, trzy będą przeciwko dwóm i dwie przeciwko trzem, ojciec będzie przeciwko synowi, syn przeciwko ojcu, i każdy zostanie sam.

17: Jezus powiedział: Dam wam to, czego żadne oko nie widziało, czego żadne ucho nie słyszało, czego żadna ręka nie dotknęła, co nie powstało w ludzkim umyśle.

18: Uczniowie zapytali Jezusa: Powiedz nam, jaki będzie nasz koniec. Jezus powiedział: Czy już odkryliście początek, że teraz szukacie końca? Tam, gdzie jest początek, tam będzie koniec. Błogosławiony ten, kto stoi na początku (zna początek) – zna on także koniec i nie zazna śmierci.

19: Jezus powiedział: Błogosławiony ten, kto istniał, zanim zaczął żyć. Jeśli staniecie się moimi uczniami i mnie posłuchacie, te kamienie będą wam służyć. W raju12 jest pięć drzew, które nie zmieniają się latem, a zimą liście z nich nie opadają. Kto je pozna, nie zazna śmierci.

20: Uczniowie zapytali Jezusa: „Powiedz nam, do czego podobne jest Królestwo Niebios?” Powiedział im: „Jest jak nasienie gorczycy, najmniejsze ze wszystkich nasion, ale kiedy spadnie ono na przygotowaną glebę, tworzy ogromne drzewo i staje się schronieniem dla ptaków w niebiosach”.

21: Miriam (Maryja) zapytała Jezusa: Jacy są twoi uczniowie? Odpowiedział: Są jak małe dzieci na polu, które do nich nie należy. Gdy przyjdą właściciele pola, powiedzą: „oddajcie nasze pole”. W obecności właścicieli dzieci rozbiorą się do naga i wszystko im oddadzą. Dlatego mówię: Jeśli gospodarz wie, że nadchodzi złodziej, będzie czuwał i nie pozwoli mu włamać się do swojego domu (swojej domeny) i kraść. Bądźcie czujni i świadomi genezy Kosmosu i dopnijcie dobrze pasa, aby złodzieje nie znaleźli żadnego sposobu, żeby was okradać – potrafią oni przewidzieć wasze słabości. Niech będzie z wami osoba, która rozumie. Gdy owoce dojrzeją, osoba ta szybko je zbierze. Kto ma uszy, niechaj słucha.

22: Jezus widział karmione piersią dzieci. Powiedział do swoich uczniów: Te dzieci są jak ci, którzy wchodzą do Królestwa Ojca. Zapytali go: Czy więc wejdziemy do królestwa jako niemowlęta? Jezus powiedział do nich: Kiedy połączysz dwa w jedną całość, kiedy sprawisz, że wnętrze będzie jak zewnętrze, zewnętrze jak wnętrze, góra będzie jak dół, kiedy uczynisz mężczyznę i kobietę jedną całością13, aby mężczyzna nie zachowywał się jak mężczyzna, a kobieta nie zachowywała się jak kobieta, kiedy zrobisz oczy zamiast oka, kiedy rękę zastąpisz ręką, stopę zastąpisz stopą, wygląd zastąpisz wyglądem - wtedy wstąpisz do Królestwa.

23: Jezus powiedział: Wybiorę spośród was jednego z tysiąca i dwóch z dziesięciu tysięcy i ludzie ci staną się jedną całością.

24: Jego uczniowie powiedzieli: Pokaż nam miejsce, którego musimy szukać. Jezus powiedział im: Kto ma uszy powinien słuchać. W światłej osobie jest Światło, które oświetla cały świat. Jeśli nie świeci, jest ciemno.

25: Jezus powiedział: Miłuj bliźniego swego jak swoją własną duszę. Chroń go jak źrenicę swojego oka.

26: Jezus powiedział: Widzisz pyłek w oku bliźniego, a nie widzisz deski we własnym oku. Kiedy usuniesz deskę z własnego oka, wtedy dostatecznie przejrzysz, aby usunąć pyłek z oka bliźniego.

27: Jeśli nie wystrzegasz się Kosmosu (materialnego świata), nie znajdziesz Królestwa Ojca. Jeśli nie przestrzegacie sabatu14, nie poznacie Ojca.

28: Jezus powiedział: Stanąłem w Kosmosie, i ukazałem się im w ciele fizycznym. Znalazłem ich wszystkich pijanych, jednak żaden z nich nie był spragniony w sercu. Moja dusza ubolewała nad dziećmi ludzkości, bo są ślepi w swoich umysłach, i nie widzą. Mimo że nie przyszli na świat puści – starają się odejść ze świata puści. Teraz są pijani - kiedy się ockną, zmienią zdanie.

29: Jezus powiedział: Jeśli ciało powstało z powodu Ducha15 - to cud, ale gdyby duch powstał z powodu ciała, to byłby cud cudów. A ja się dziwię, w jaki sposób tak wielki Skarb mieszka w takiej nędzy.

30: Jezus powiedział: Gdzie są trzy bóstwa, są one bezbożne. Gdzie jest tylko jedno - jestem z Nim.

31: Jezus powiedział: Żaden prorok nie jest akceptowany w rodzinnym mieście. Lekarz nie leczy tych, którzy go dobrze znają.

32: Jezus powiedział: Ufortyfikowane miasto zbudowane na wysokim wzgórzu nie może upaść i nie można go ukryć.

33: Jezus powiedział: Co usłyszysz16 - rozgłaszaj ludziom z wysokości dachu twojego domu. Nikt nie zapala lampy i nie wkłada jej pod kosz, czy jej nie chowa. Stawiajcie lampę na stojaku aby wszyscy, którzy przychodzą i odchodzą, ujrzeli jej światło.

34: Jezus powiedział: Jeśli osoba niewidoma prowadzi osobę niewidomą, obie wpadną do dołu.

35: Jezus powiedział: Nie można wejść do domu silnego człowieka i zabrać jego domu siłą, nie wiążąc rąk właściciela. Wtedy można splądrować dom.

36: Jezus powiedział: Nie martw się od rana do wieczora i od wieczora do rana o to, w co będziesz się ubierać.

37: Jego uczniowie go zapytali: Kiedy się nam pojawisz, kiedy Cię zobaczymy?

Jezus powiedział: Kiedy rozbierzesz się do naga bez wstydu i podepczesz swoje ubranie tak jak to robią małe dzieci, wtedy ujrzysz dziecko Tego, który żyje i nie będziesz się bać.

38 :Jezus powiedział: Wiele razy chcieliście usłyszeć słowa, które do was mówię, i nie mieliście nikogo od kogo moglibyście te słowa usłyszeć. Przyjdą dni, kiedy będziecie mnie szukać i nie będziecie mogli mnie znaleźć.

39: Jezus powiedział: Faryzeusze ze skrybami wzięli klucze do wiedzy i je ukryli. Sami nie zrozumieli, i nie pozwalają zrozumieć tym, którzy chcieliby zrozumieć. Powinniście być przebiegli jak węże i niewinni jak gołębie.

40: Jezus powiedział: Winorośl została posadzona bez Ojca. Ponieważ nie jest silna, zostanie wyrwana z korzeniami i zginie.

41: Jezus powiedział: „Kto ma trochę, otrzyma więcej. Kto nie posiada praktycznie nic, wszystko mu zostanie zabrane”.

42: Jezus powiedział: Stań się Sobą – wędrując17

43: Jego uczniowie go zapytali: Kim jesteś, żeby nam to mówić? Jezus powiedział: Z tego, co wam mówię, nie wiecie kim jestem. Ale wy staliście się jak Judejczycy – albo uwielbiają drzewo i nienawidzą jego owoców, albo uwielbiają owoce a nienawidzą drzewo.

44: Jezus powiedział: Kto obraża ojca, otrzyma wybaczenie, kto obraża syna, otrzyma wybaczenie, ale kto obraża Ducha Świętego18, nie otrzyma wybaczenia, ani na Ziemi, ani we Wszechświecie.

45: Jezus powiedział: Winogron nie zbiera się z cierni, a fig nie zbiera się z ostów, bo tam owoców nie ma. Dobry człowiek rodzi dobro z dobra, które w sercu nagromadził. Zły człowiek rodzi zło z niegodziwości nagromadzonych w jego sercu. Z przepełnienia w sercu - taki człowiek rodzi zło.

46: Jezus powiedział: Od Adama19 do Jana Chrzciciela, wśród tych, których urodziły kobiety, nikt nie jest o wiele ważniejszy niż Jan, aby na niego patrzeć. Ale jak powiedziałem, kto z was stanie się jak dziecko, które pozna Królestwo - stanie się ważniejszy niż Jan.

47: Jezus powiedział: Człowiek nie może dosiąść dwóch koni ani napiąć dwóch łuków. Sługa nie może służyć dwóm panom, bo kiedy honoruje jednego - obraża drugiego. Nikt, kto pije dojrzale wino nie chce go popić młodym winem. Młodego wina nie wlewa się do starych bukłaków, bo popękają, a dojrzałego wina nie wlewa się do nowego bukłaka, bo wino skwaśnieje. Starej łaty nie przyszywa się do nowej odzieży, bo się rozedrze.

48: Jezus powiedział: Jeśli dwoje w tym jednym domu zawrą ze sobą pokój i powiedzą górze: „przesuń się” - góra się przesunie.

49: Jezus powiedział: Błogosławieni są samotni i wybrani – wy znajdziecie Królestwo. Bo z niego przyszliście i do niego wrócicie.

50: Jezus powiedział: Jeśli was zapytają: „Skąd pochodzicie?”, powiedzcie im: Przyszliśmy ze Światła, z miejsca, w którym powstało samo Światło - od Niego Samego20. On był Sam, rozwinął się i pojawił się jak Światło”. Jeśli was zapytają: „Czy ty jesteś Światłem?” powiedzcie im: „Jesteśmy dziećmi Światła i wybrańcami Żyjącego Ojca”. Jeśli was zapytają: „Jakie jest świadectwo Żyjącego Ojca w Tobie?”, powiedzcie im: „jest to ruch ze spoczynkiem”.

51: Jego uczniowie powiedzieli mu: Kiedy umarli ostatecznie spoczną? Kiedy nadejdzie nowy świat? Powiedział im: To, czego szukacie już nadeszło, ale wy tego nie wiecie.

52: Jego uczniowie powiedzieli mu: Dwudziestu czterech proroków głosiło w Izraelu i wszyscy mówili o Tobie21. Powiedział im: Mówicie o zmarłych a pomijacie Żywego, który znajduje się przed Wami.

53: Jego uczniowie go zapytali: Czy obrzezanie jest przydatne, czy nie? Powiedział im: Gdyby obrzezanie było przydatne, Ojciec tworzyłby obrzezane dzieci w łonie ich matek. Ale prawdziwe, duchowe22 obrzezanie jest pożyteczne pod każdym względem.

54: Jezus powiedział: Błogosławieni są ubodzy - wasze jest Królestwo Niebios.

55: Jezus powiedział: Ci, którzy nie opuszczą ojca i matki - nie mogą być moimi uczniami. Ci, którzy nie opuszczą swoich braci i sióstr, żeby nieść swój krzyż tak jak ja23 - nie będą mnie godni.

56: Jezus powiedział: Kto poznał Kosmos i znalazł martwe ciało (materię), nie jest godny Kosmosu24.

57: Jezus powiedział: Królestwo Ojca jest jak farmer, który zasiał dobre nasienie. Jego wróg przyszedł w nocy i zasiał chwasty wśród dobrego nasienia. Farmer nie pozwolił pracownikom wyrwać chwastów i im powiedział: „Nie wyrywajcie chwastów bo wyrwiecie razem z nimi pszenicę25. Kiedy pszenica dojrzeje, chwasty będą jasno rzucać się w oczy, wtedy zostaną wyrwane i spalone.”

58: Jezus powiedział: Błogosławiony jest człowiek, który cierpiał - ten człowiek znalazł życie.

59: Jezus powiedział: Patrz na Żywego Ojca przez całe życie, dopóki żyjesz, bo kiedy umrzesz i spróbujesz go dostrzec - nie będziesz mógł go zobaczyć.

60: Zobaczyli Samarytanina niosącego jagnię do miasta. Jezus zapytał swoich uczniów: Dlaczego ten człowiek niesie jagnię? Powiedzieli mu: Żeby mógł jagnię zabić i zjeść. Powiedział im: Nie zje jagnięcia póki ono żyje ale dopiero wtedy, kiedy je zabije i jagnię stanie się padliną. Oni po wiedzieli: Nie może być inaczej. Jezus powiedział im wtedy: Tak i z wami: dlatego szukajcie takiego miejsca, w którym nie staniecie się padliną i nie zostaniecie zjedzeni.

61: Jezus powiedział: Dwóch spocznie na kanapie, jeden umrze, a jeden będzie żył. Salome zapytała: Kim jesteś? Usiadłeś na mojej kanapie i jesz z mojego stołu, jakbyś był kimś. Jezus powiedział jej: Jestem od Niego Jedynego. Powierzono mi domenę mojego Ojca. Salome powiedziała: Jestem twoją uczennicą. Jezus powiedział: Dlatego mówię - kto jest kompletny, wypełni go światło, a kto jest fragmentaryczny, zostanie napełniony ciemnością.

62;\: Jezus powiedział: Odkrywam moje tajemnice tym, którzy są tego godni. Nie objaśniaj na lewo co zrobi twoja prawa strona.26

63: Jezus powiedział: Był bogaty farmer, który miał dużo pieniędzy i powiedział: „Zainwestuję swoje pieniądze, abym mógł siać, zbierać, sadzić i napełnić moje magazyny płodami. Wtedy wszystko będę miał i niczego mi nie zabraknie. Takie miał plany, ale tej samej nocy umarł. Kto ma uszy, powinien słuchać.

64: Jezus powiedział: Pewien gospodarz organizował przyjęcie. Kiedy kolacja była gotowa gospodarz wysłał swojego sługę, aby zaprosił gości. Sługa poszedł do pierwszego gościa i powiedział:„Mój pan cię zaprasza”. Gość powiedział: „Pewni kupcy są mi winni pieniądze. Przyjdą dziś wieczorem. Muszę iść i dać im instrukcje. Proszę wybaczyć, że nie przyjdę na kolację.” Sługa poszedł do drugiego gościa i powiedział: „Mój pan cię zaprasza”. Gość odpowiedział służącemu: „Kupiłem dom i wyjeżdżam na cały dzień. Nie mam czasu." Sługa poszedł do następnego gościa i powiedział: „Mój pan cię zaprasza”. Gość odpowiedział służącemu: „Mój przyjaciel ma się żenić, a ja mam organizować bankiet. Nie mogę przyjść na kolacje. Proszę mi wybaczyć.” Sługa poszedł do jeszcze jednego gościa i powiedział: „Mój pan cię zaprasza”. Gość odpowiedział służącemu: „Kupiłem farmę i zamierzam pobrać czynsz. Nie będę mógł przyjść. Proszę mi wybaczyć." Sługa wrócił i rzekł do swego pana: „Ci, których zaprosiłeś na obiad, poprosili o usprawiedliwienie”. Wtedy Pan powiedział do swojego sługi: „Wyjdź na ulicę i zaproś na moją kolację kogo tylko spotkasz. Kupcy i handlarze nie wstąpią do dziedziny27 mojego Ojca”.

65: Jezus powiedział: Dobry człowiek miał winnicę. Wynajął ją kilku farmerom, żeby w niej pracowali i przynosili mu dochód. Po jakimś czasie wysłał swojego sługę do farmerów, aby mu oddali dochód z winnicy. Ale farmerzy pobili sługę i omal go zabili. Kiedy sługa wrócił - powiedział o tym swojemu panu. Wtedy on powiedział: „Może cię nie znali”. I wysłał innego sługę, ale farmerzy też go pobili. Wtedy wysłał syna i powiedział: „Może będą szanować mojego syna”. Ale farmerzy wiedzieli, że syn jest dziedzicem winnicy, pojmali go i zabili. Kto ma uszy, powinien słuchać.

66: Jezus powiedział: Pokaż mi kamień, który odrzucili budowniczowie. To jest kamień węgielny (podstawa).

67: Jezus powiedział: "Kto posiadł całą wiedzę a nie poznał samego Siebie28 – nie posiadł NICZEGO

68: Jezus powiedział: Błogosławieni są ci, którzy są nienawidzeni i prześladowani, i którzy nie mogą w swoich sercach znaleźć dlaczego.

69: Jezus powiedział: Błogosławieni są ci, którzy są prześladowani za ich dobre serca. Oni naprawdę poznali Ojca. Błogosławieni są ci, którzy są głodni, bo ci co pragną zostaną nakarmieni.

70: Jezus powiedział: Jeśli wydobędziesz to, co jest w Tobie - to co masz cię zbawi. A jeśli nie masz w sobie nic - to czego nie masz cię zabije29.

71: Jezus powiedział: Zniszczę ten dom i nikt nie będzie w stanie go odbudować.

72: Ktoś powiedział Jezusowi: Powiedz moim braciom, żeby podzielili się ze mną majątkiem mojego ojca. Jezus odpowiedział: „Człowieku, kto uczynił mnie dzielnikiem?” I zwrócił się do swoich uczniów: „Nie jestem dzielnikiem, prawda?”

73: Jezus powiedział: „Zbiory są duże, ale żniwiarzy mało. Poproście Ojca, aby przysłał żniwiarzy na żniwa.”

74: Ktoś zauważył: „Panie, jest wielu wokół studni, ale nikogo nie ma w studni.30

75: Jezus powiedział: Wielu stoi przy drzwiach - ale tylko samotni wejdą do komnaty weselnej.`

76: Jezus powiedział: Królestwo Ojca jest jak kupiec, który posiadał zapas towarów i znalazł perłę. Kupiec był mądry. Sprzedał wszystkie swoje towary i nabył pojedynczą perłę. Tak i z Tobą. Szukaj Skarbu, który Cię nie zawiedzie, który jest trwały, gdzie go żadna ćma nie przychodzi jeść, i gdzie go żaden robak nie zniszczy.

77: Jezus powiedział: Jestem Światłem ponad wszystkimi rzeczami. Jestem wszystkim. Od Światła wszystko wyszło i do Światła wszystko zmierza. Rozłup kawałek drewna i ono tam jest. Podnieś kamień i tam też je znajdziesz.

78: Jezus powiedział: Dlaczego przyszedłeś na świat? Zobaczyć trawę poruszaną wiatrem? Zobaczyć osobę ubraną w kosztowne ubrania jak twoi władcy i arystokraci? Ubrani są oni w kosztowne ubrania ale nie są w stanie zrozumieć prawdy.

79: Kobieta z tłumu powiedziała do Jezusa: Błogosławione łono, które cię zrodziło i piersi, które cię karmiły. Powiedział jej: Błogosławieni są ci, którzy usłyszeli słowo Ojca i rzetelnie je przestrzegają. Przyjdą czasy, kiedy powiesz: „Błogosławione łono, które nie poczęło i piersi, które nie dawały mleka”.

80: Jezus powiedział: Kto poznał Kosmos i znalazł ciało (materię), nie jest godny Kosmosu.31

81: Jezus powiedział: Ten, kto stał się zamożny, powinien rządzić. A kto ma władzę, powinien się jej wyrzec.

82: Jezus powiedział: Kto jest blisko mnie, jest blisko ognia (światła), a kto jest daleko ode mnie, jest daleko od Królestwa.

83: Jezus powiedział: Postrzegacie widoki, ale Światło Ojca jest w nich ukryte. On się ujawni, ale jego wizerunek jest ukryty (zakodowany) w jego Świetle.

84: Jezus powiedział: Kiedy widzisz swoje podobieństwo, jesteś szczęśliwy. Ale kiedy ujrzysz wizje samego siebie, które powstały ze Źródła z którego powstałeś i które ani nie umarły, ani nie stały się widoczne dla oka, czy to zniesiesz?

85: Jezus powiedział: Adam pochodził32 z wielkiej potęgi i z wielkiego dostatku, ale nie był was godzien. Gdyby był was godzien, nie skosztowałby śmierci.

86: Jezus powiedział: Lisy mają swoje nory, ptaki mają swoje gniazda, ale dziecko człowieka nie ma gdzie położyć głowy i odpocząć.

87: Jezus powiedział: Nędzne jest ciało uzależnione od drugiego ciała, i nędzna jest dusza od tych dwóch ciał uzależniona.

88: Jezus powiedział: Aniołowie i prorocy przyjdą do was dać wam to, co wasze. Wy z kolei dacie im to, co macie i się zastanowicie: „Kiedy oni przyjdą i zabiorą to, co do nich należy?”

89: Jezus powiedział: Dlaczego myjesz zewnętrzną część kielicha? Czy nie rozumiesz, że ten, kto stworzył wnętrze stworzył również i zewnętrze?

90: Jezus powiedział: Podążajcie za mną, bo moje jarzmo jest wygodne, a moje przewodnictwo łagodne i znajdziecie dla siebie odpoczynek.

91: Powiedzieli mu: Powiedz nam, kim jesteś, abyśmy mogli Ci uwierzyć. Powiedział im: Badacie oblicze nieba i Ziemi, ale nie poznaliście Tego, kto jest przed wami i nie wiecie w tym momencie, jak to zbadać.

92: Jezus powiedział: Szukajcie a znajdziecie. Wcześniej nie odpowiadałem na wszystkie wasze pytania. Teraz33 chcę wam odpowiedzieć, ale wy już odpowiedzi nie szukacie.

93: Nie dawaj psom tego, co święte, bo mogą to upuścić na kupę gnoju. Nie rzucaj świniom pereł, bo świnie je skruszą na kawałki.

94: Jezus powiedział: Kto szuka, znajdzie. Kto puka, zostanie wpuszczony.

95: Jezus powiedział: Jeśli masz pieniądze, nie pożyczaj ich na procent, ale oddaj je komuś, kto ci ich nie odda.

96: Jezus powiedział: Królestwo Ojca jest jak kobieta, która wzięła szczyptę drożdży, ukryła je w cieście, i upiekła duże bochenki chleba. Kto ma uszy, powinien słuchać.

97: Jezus powiedział: Królestwo Ojca jest jak kobieta, która niosła dzban pełen ziarna. Kiedy szła daleką drogą, uchwyt dzbana się zepsuł i ziarno rozsypywało się za nią wzdłuż drogi. Nie wiedziała o tym i nie zauważyła problemu. Kiedy dotarła do domu, postawiła dzban na ziemi i zobaczyła, że dzban jest pusty.

98: Jezus powiedział: Królestwo Ojca jest jak ktoś, kto chciał zabić kogoś ważnego. W domu dobył miecza i dźgnął ścianę żeby sprawdzić, czy ma siłę ją przebić. Wtedy zabił ważnego.

99: Uczniowie powiedzieli mu: Twoi bracia i twoja matka stoją na zewnątrz. Powiedział im: Ci, którzy spełniają wolę mojego Ojca to moi bracia i matka. Wejdą oni do Królestwa mojego Ojca.

100: Pokazali Jezusowi dinara34 i powiedzieli mu: Urzędnicy Cezara żądają od nas podatków. Powiedział im: Dajcie Cezarowi to, co Cezara, dajcie Bogu co boskie i dajcie mi to, co moje.

101: Ten, kto nie odtrącił matki i ojca tak jak ja - nie może być moim uczniem, i ten, kto nie kocha matki i ojca tak jak ja - nie może być moim uczniem. Bo moja matka … … , ale mój prawdziwy (Ojciec) dał mi życie.35

102: Jezus powiedział: Biada faryzeuszom. Są jak pies śpiący w żłobie dla wołów. Sam nie je - i nie pozwala wołom jeść.

103: Jezus powiedział: Błogosławiony jest ten, kto wie którędy wejdą rabusie. Może się on wtedy przygotować, zebrać to co posiada i zaplanować plan akcji - zanim się włamią.

104: Powiedzieli Jezusowi: Chodź z nami, pomódlmy się dzisiaj i pośćmy. Jezus powiedział: Jakie wykroczenie popełniłem? Jaki zrobiłem błąd? Lepiej niech ludzie poszczą i modlą się wtedy, kiedy pan młody opuszcza komnatę weselną.

105: Jezus powiedział: Kto spółkuje z ojcem i matką zostanie nazwany skurwysynem.

106: Jezus powiedział: Kiedy zrobicie z dwóch jedną całość, staniecie się dziećmi Ludzkości, i kiedy powiecie górze „góro, przesuń się” - góra się przesunie.

107: Jezus powiedział: Królestwo jest jak pasterz, który miał sto owiec. Jedna z nich, największa, odeszła od stada. Pasterz opuścił 99 owiec i szukał tej owcy dopóty, dopóki jej nie znalazł. Po meczących poszukiwaniach powiedział jej: „Kocham cię bardziej36 niż pozostałe 99”.

108: Jezus powiedział: Kto pije z moich ust, stanie się podobny do mnie. Ja sam stanę się tą osobą, a to co ukryte zostanie jej objawione.

109: Jezus powiedział: Królestwo jest jak człowiek, który miał ukryty skarb na swoim polu ale o tym nie wiedział. Kiedy umarł, zostawił to pole swojemu synowi. Syn nie wiedział o tym skarbie, ale przejął pole i je sprzedał. Kupujący pole zaorał, znalazł skarb, i zaczął pożyczać pieniądze na procent, komu tylko zechciał.

110: Jezus powiedział: Niech ten, kto znalazł Kosmos i stał się bogatym, wyrzeknie się Kosmosu.

111: Jezus powiedział: Niebo i Ziemia wywrócą się przed Wami, ale kto żyje z Jedynym Żyjącym, nie ujrzy ani śmierci ani strachu. Dlatego Jezus powiedział: Kto znalazł samego Siebie, wart jest więcej niż Kosmos.37

112: Jezus powiedział: Biada ciału, które zależy od duszy! Biada duszy zależnej od ciała!

113: Jego uczniowie powiedzieli mu: Kiedy nadejdzie Królestwo? Jezus powiedział: Nie nadejdzie ono w sposób widoczny. Nikt nie ogłosi: „Spójrz, jest tu” czy też „Spójrz, jest tam”. Królestwo Ojca już jest rozprzestrzenione wszędzie na Ziemi ale ludzie tego nie widzą.

114: Szymon Piotr powiedział do nich: Maryja38 powinna nas opuścić. Kobiety nie są warte życia. Jezus powiedział: Spójrz, zainspiruje ją, aby stała się żywą duszą, podobnie jak wy, mężczyźni. Każda kobieta, która staje się jak mężczyzna39 - wstąpi do Królestwa Niebieskiego.


1 Hebrajskie imię Jezusa Yeshua można przetłumaczyć jak „zbawiciel”

2 Oryginalne imię Tomasza było ΔΙΔΥΜΟС ΪΟΥΔΑС ϴѠΜΑС. Pierwsze slowo jego imienia jest greckie, drugie hebrajskie a trzecie aramejske. Sugeruje to, że Tomasz znał te trzy języki

3 Pieniądze na cele charytatywne

4 Co jest dla was wstrętne

5 Ogień oznacza tu także „Światło”

6 Jezus wielokrotnie używał słowa „Kosmos”, bo był człowiekiem z kosmosu i mówił o kosmosie. Koptyjski alfabet jest podobny do greckiego, który z kolei pochodzi z kontynentów Mu i Atlantydy, które zatonęły. Więcej informacji znajduje się w książce „Misja”. Zwróć uwagę na koptyjskie-greckie słowo KOCMOC, które pojawia się wielokrotnie w załączonym papirusowym oryginale. Słowo KOCMOC wymawia się „kosmos”. W starożytnej Grecji oznaczało ono także „ornament” i „firmament”.

7 Zobacz książki tłumacza „Wolna Wola” oraz „Świadomość i nieśmiertelność” żeby zrozumieć o jakim świetle mowa

8 słowo Iakobos – w koptyjskim oryginale ΪΑΚѠΒΟС - można przetłumaczyć jak „naśladowca” czy „zastępca” lub „ktoś? związany z Tjehoobą gdzie ΪΑ = Ia = Ja jest skrótem słowa Tjehooba. Zobacz Tajemnicę Herai w internecie tjehooba.pl/tajemnica-herai/ pochodzącą z tej samej epoki

9 Wskazuje to, że Tomasz wiedział i rozumiał znacznie więcej niż wszyscy inni uczniowie Jezusa. Zobacz też wypowiedz 62

10 Pieniądze na cele charytatywne

11 To co mówimy ma źródło w naszej świadomości. Zobacz książkę tłumacza „Świadomość i nieśmiertelność

12 ΠΑΡΑΔΙСОС – słowo to jest jednoznacznie „raj”. Szczegóły w książce „Misja”

13 Ostatnia faza istnienia w ciele fizycznym następuje w ciele hermafrodyty, które można świadomie regenerować i odmładzać a także zmieniać jego wygląd. Szczegóły w książce „Misja”

14 dzień odpoczynku i czci (Ojca)

15 Jezus sugeruje tu, że Świadomość (Duch) istniała zanim pojawiło się ciało. Innymi słowy – świadomość istniała zanim powstała materia (atomy). Więcej szczegółów zawiera książka „Misja” oraz książka tłumacza „Świadomość i nieśmiertelność

16 Usłyszysz ode mnie i zrozumiesz

17 Jest to fascynujące zdanie, które można tłumaczyć na wiele sposobów, np. „Istniej – obserwując” , „Żyj - obserwując”

18 Zobacz książkę tłumacza „Świadomość i nieśmiertelność

19 Jezus jednoznacznie stwierdza, że Adam był urodzony przez kobietę

20Szczegóły w książce „Misja”

21 Tzw. „prorocy” od stuleci przepowiadali przyjście „mesjasza” o rudych włosach. Jezus miał rude włosy i dlatego wielu ludzi go rozpoznało. Więcej szczegółów znajduje się w książce „Misja” i na internecie tjehooba.pl

22 Świadoma wstrzemięźliwość

23 Wskazuje to, że Jezus mówił to po zmartwychwstaniu

24 Innymi słowy: „Kto zbadał Kosmos i znalazł (tylko) martwą materię – nie zasługuje aby w Kosmosie istnieć.” Zdanie to powtarza się w niniejszej Ewangelii (56 i 80) i dlatego jest ważne. Zobacz wypowiedź 80

25Chodzi o to żeby każdemu dać szanse dojrzewania

26 Chodzi o to żeby nie mówić byle komu (nieodpowiednim ludziom) o swoich dobrych (prawych) myślach i zamiarach, żeby uniknąć w ten sposób zakłóceń, jakie tacy ludzie zwykle stwarzają. Rada ta ma swoje źródło w fakcie, że znacznie łatwiej jest zniszczyć czy zakłócić niż stworzyć cokolwiek, włączając zaawansowane myśli. Zobacz wypowiedź 93

27 Dziedzina świadomości. Innymi słowy, kto ma umysł zajęty sprawami materialnymi - nie osiągnie połączenia z dziedziną świadomości Wszechświata

28 Chodzi o poznanie własnej Świadomości, włączając poznanie jej źródła i połączeń.

29 unicestwi

30 Znaczenie słowa „studnia” jest niepewne. Niektórzy eksperci tłumaczą to słowo z papirusu jako „cysterna” lub „fontanna”. Wypowiedzi 74 i 75 należy rozpatrywać łącznie, aby znaleźć najbardziej prawdopodobne znaczenie metafory. Dobrze jest pamiętać, że prawie cala rozmowa zapisana w papirusie Ewangelii Tomasza dotyczy warunków „wejścia do Królestwa Ojca”.

31 Innymi słowy: „Kto zbadał Kosmos i znalazł (tylko) martwą materię – nie zasługuje aby w Kosmosie istnieć.” Z punktu widzenia nauki na Ziemi w XXI wieku, w Kosmosie znajduje się tylko martwa materia i energia, która według tej nauki jest równoważnikiem materii. Pytania „co to jest świadomość?” czy „gdzie znajduje się świadomość” są dla nauki XXI wieku za trudne i uczeni ich unikają jak tylko mogą. Oznacza to, że według Jezusa - uczeni na Ziemi w XXI wieku nie są godni Kosmosu, czyli nie zasługują, żeby istnieć... Co ich czeka?

32 Szczegóły pojawienia się Adama i Hebrajczyków na Ziemi są opisane w książce „Misja”

33 Po zmartwychwstaniu

34 Złotą monetę

35 Definicje życia i świadomości znajdują się w książce tłumacza „Świadomość i nieśmiertelność” oraz w internecie: tjehooba.pl

36 Sugeruje to, że samodzielność i zaradność są wysoko cenione

37 Innymi słowy, „Kto znalazł samego Siebie - jest cenniejszy niż Kosmos”. Zwróć uwagę o czym tu mowa: jeden w pełni Świadomy Człowiek jest cenniejszy niż cały materialny Kosmos. Spróbuj zastanowić się DLACZEGO. Książki „Wolna Wola” i „Misja” zawierają dyskusje tego tematu.

38 ΜΑΡΙϨΑΜ (Marijam) w papirusie

39 Ostatnia faza istnienia w ciele fizycznym następuje w ciele hermafrodyty. Szczegóły w książce „Misja”