Tybetańska Piątka - czy Tybetańska Szóstka?

W 1939 roku Peter Kelder opublikował w świecie zachodnim zestaw ćwiczeń, znany jako „Pięć oryginalnych tybetańskich ćwiczeń odmładzania”. Ze względu na bezprecedensową skuteczność tych prostych ćwiczeń (które również sam zweryfikowałem) książka Petera Keldera została opublikowana ponownie (Peter Kelder, The Eye of Revelation - The Original Five Rites of Rejuvenation, Borderland Sciences Research Foundation, 1989, ISBN 0-945685-04-1). Poniżej podaję moje podsumowanie tych ćwiczeń.

Według tybetańskich lamów ćwiczenia te

  • stymulują "wirowanie" wszystkich czakr
  • równoważą aktywność wszystkich czakr

Nawet jeśli tylko część z powyższych celów zostanie osiągnięta, wpływ tych ćwiczeń zdaje się wykraczać daleko poza korzyści fizyczne.

Najważniejsza we wszystkich opisanych poniżej ćwiczeniach tybetańskich wydaje się być świadoma synchronizacja oddechu z aktywnością fizyczną. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zdecydowanie radzę każdemu ćwiczyć podstawowe 4-stopniowe techniki oddychania (wdech, wstrzymanie, wydech, trzymanie pustych płuc) przed wypróbowaniem ćwiczeń tybetańskich.

Inną ważną radą, przekazywaną przez starożytnych lamów i sprawdzoną przez współczesną medycynę, jest to, że żadne ćwiczenia na żadnym etapie nie powinny być zbyt intensywne ani powodować zmęczenia. Ta rada odnosi się nie tylko do przedstawionych poniżej Pięciu Rytuałów Tybetańskich, ale także do  wszelkich ćwiczeń fizycznych .

Jeśli intensywność ćwiczeń jest nadmierna, to nie tylko takie ćwiczenia  nie są  korzystne, ale mogą nawet być szkodliwe. Jeśli na przykład „tracisz oddech”, jest to znak, że organizm wszedł w beztlenowy (z niską zawartością tlenu) tryb awaryjny i jest to uczciwe ostrzeżenie ze strony ciała i umysłu, że powinieneś zwolnić.

Jedną z metod oceny odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej jest obserwacja tętna. Jeśli przekracza 90-100 - powinieneś zwolnić. Innym dobrym wskaźnikiem jest to, że jeśli czujesz się komfortowo kontynuując ćwiczenia (tybetańskie, joga, jogging, spacery, łyżwy, rolki, tenis itp.) Przez długi czas bez wysiłku, ten poziom aktywności jest odpowiedni dla Ciebie. Pamiętaj, że wraz z treningiem możesz zwiększyć intensywność ćwiczeń. Po ćwiczeniach z odpowiednią intensywnością nie powinieneś odczuwać zmęczenia. Wręcz przeciwnie, powinieneś być bardziej energiczny i, co najważniejsze, mieć jaśniejszy, ostrzejszy umysł. Powinniśmy cieszyć się wszystkim, co robimy, prawda?

Stosując powyższą radę do Pięciu Obrzędów Tybetańskich, nie powinieneś być zbyt entuzjastycznie nastawiony do ich przesadzania. Chociaż są one bardzo proste,  główny nacisk należy położyć na synchronizację oddechu i płynność , a nie na szybkość czy liczbę powtórzeń.

Tybetańscy Lamowie zalecają rozpoczęcie od 3 powtórzeń i stopniowe budowanie siły i umiejętności, aby osiągnąć 21 powtórzeń. Według Lamów wykonanie więcej niż 21 powtórzeń jest zbędne i dlatego nie jest konieczne.

Wszystkie ruchy w kolejnych pięciu rytuałach tybetańskich muszą być płynne, z przedstawionymi pozycjami utrzymywanymi między ruchami, jak pokazano na poniższych diagramach. Zwróć uwagę na fazy oddychania.


Tybetańskie ćwiczenie # 1 . Stań prosto i rozciągnij ramiona na boki. Zakręć się zgodnie z ruchem wskazówek zegara  stojąc w jednym miejscu. Najważniejsze, oprócz obrotu zgodnego z ruchem wskazówek zegara, jest unikniecie  zawrotów głowy i trudności z utrzymaniem równowagi. Starannie dobieraj prędkość i liczbę pełnych obrotów (do 21), które nie przyprawią Cię o zawrót głowy. Stopniowo wraz z ćwiczeniami powinieneś być w stanie zakręcić się 21 razy, a także zwiększyć prędkość bez zawrotów głowy. Dzieci wykonują to ćwiczenie spontanicznie i mają mnóstwo energii.


Tybetańskie ćwiczenie # 2. Zacznij leżąc na plecach z dłońmi wzdłuż ciała, ze złączonymi palcami. Stopniowo podnieś głowę i nogi podczas wdechu. Nogi powinny być proste, wyprostuj je tak bardzo, jak to tylko możliwe. Przyciśnij brodę do klatki piersiowej. Po utrzymaniu pozycji z podniesionymi nogami i głową, stopniowo je opuszczaj, wykonując wydech. Następnie rozluźnij mięśnie przed powtórzeniem cyklu. Utrzymuj rytm oddechu, tak aby wszystkie cztery fazy tego ćwiczenia miały mniej więcej taki sam czas trwania. Jeśli chcesz przepuścić cykl, ponieważ potrzebujesz odpoczynku,  oddychaj w tym samym rytmie  i poczekaj przez cały cykl oddychania, zanim zaczniesz od nowa. Utrzymanie rytmu jest ważne.


Tybetańskie ćwiczenie # 3. Lamowie zalecają wykonanie ćwiczenia nr 3 bezpośrednio po ćwiczeniu nr 2. Uklęknij na podłodze, ręce na mięśniach ud. Przyłóż brodę do klatki piersiowej, wydychając powietrze. Następnie wygnij jak najdalej do tyłu, opierając ręce na udach podczas wdechu. Kiedy wrócisz do pierwotnej pozycji, zrób wydech, rozluźnij się i rozpocznij cykl od nowa. Lamowie ćwiczą to ćwiczenie z zamkniętymi oczami, koncentrując się do wewnątrz, aby uzyskać najlepszy efekt. Ważne jest głębokie oddychanie i utrzymanie rytmu. Utrzymuj rytm oddechu, tak aby wszystkie cztery fazy tego ćwiczenia miały mniej więcej taki sam czas trwania.


Tybetańskie ćwiczenie # 4. Zacznij siedząc na podłodze z wyprostowanymi nogami, stopami rozstawionymi 30 cm, dłońmi na podłodze wzdłuż pośladków. Przyłóż podbródek do klatki piersiowej i zrób wydech. Następnie odchyl głowę do tyłu i unieś ciało, tak aby kolana zgięły się, a ramiona pozostały wyprostowane podczas wdechu. Celuj w poziomą pozycję ciała, jak pokazano na powyższym rysunku i utrzymuj ją, napinając wszystkie mięśnie ciała. Następnie zrób wydech, powracając do pierwotnej pozycji siedzącej. Twoje dłonie i stopy powinny pozostać w tym samym miejscu na podłodze. Zrelaksuj się z opuszczoną brodą i rozpocznij cykl od nowa. To ćwiczenie może początkowo wydawać się trudniejsze niż inne. Jeśli nie możesz go zrobić na początku, kontynuuj inne ćwiczenia, za każdym razem starając się jak najlepiej. Stopniowo czwarty tybetańska czwórka powinna stać się równie łatwa jak pozostałe. Utrzymuj rytm oddechu, tak aby wszystkie cztery fazy tego ćwiczenia miały mniej więcej taki sam czas trwania.


Tybetańskie ćwiczenie # 5. W tym ćwiczeniu rozstawienie dłoni i stop powinno być nieco szersze niż ramiona. Zacznij w pozycji ugiętej, kręgosłup wygięty do tyłu, ręce prostopadłe do podłogi, stopy na palcach, głowa jak najdalej do tyłu, wydech. Twoje ciało powinno znajdować się blisko ziemi, ale jej nie dotykać. Podczas wdechu i utrzymując wyprostowane nogi i ramion podnieś ciało jak najwyżej, jak pokazano powyżej. Następnie wydech powracając do pierwotnej pozycji. Napnij mięśnie w każdej pozycji. Utrzymuj rytm oddechu, tak aby wszystkie cztery fazy tego ćwiczenia miały mniej więcej taki sam czas trwania.

Ograniczone ćwiczenie tybetańskie nr 6

Opisana tutaj seria Pięciu ćwiczeń tybetańskich może być wykonywana dwa lub trzy razy dziennie przez całe życie. W przeciwieństwie do tego, według Lamów, dodatkowe szóste ćwiczenie ma bardzo specjalny cel i powinno być praktykowane  tylko  w okolicznościach opisanych poniżej. Jeśli nie masz pewności i nie wykonujesz regularnie pierwszych pięciu ćwiczeń, nie wykonuj tego ćwiczenia. Zostałeś ostrzeżony.

Celem ćwiczenia Tybetańskiego # 6 jest  przekierowanie  nadmiaru energii seksualnej i reprodukcyjnej, generowanej przez aktywność czakry podstawy, na wszystkie wyższe czakry wzdłuż kręgosłupa, zwłaszcza na czakrę brwiową, której aktywność związana jest z naszą duchową świadomością i zdolnościami tzw parapsychicznymi. Według Lamów to ćwiczenie powinno być wykonywane  tylko  wtedy, gdy odczuwany jest nadmiar popędu seksualnego, w przeciwnym razie ćwiczenie to może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, poprzez  odprowadzanie  energii z podstawowej czakry.

Poprzez systematyczne wykonywanie pierwszych pięciu ćwiczeń tybetańskich całkiem możliwe jest podniesienie energii czakry podstawy do tego stopnia, że ​​pojawia się popęd seksualny i trzeba się nim zająć. Może się to zdarzyć w każdym wieku.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą sytuacją jest rozproszenie tej potężnej energii podczas czynności seksualnych. Tybetańską alternatywą jest transmutacja do wyższego użytku, przyspieszenie naszego rozwoju duchowego i odmłodzenie ciała. Zamiast rozpraszać energię reprodukcyjną, możesz jej użyć do regeneracji komórek w całym ciele. Wybór należy do Ciebie, masz  wolną wolę , jak zawsze.

Moim zdaniem, aktywność seksualna bez szczerej miłości i partnera dopasowanego duchowo jest jak pójście do lasu i niewidzenie drzew. Albo zapisanie się na uniwersytet tylko po to, żeby jeść obiad w stołówce.

Miłość seksualna powinna być duchowym związkiem, przynoszącym doznania o wiele głębsze, przyjemniejsze, trwalsze i korzystniejsze niż zwykły akt ulgi (zobacz książkę Misja).

Wobec braku idealnego partnera Tybetańscy Lamowie oferują nam alternatywę, sprawdzoną przez wiele tysięcy lat, nie tylko skuteczną, ale także bardzo korzystną dla naszego zdrowia, długowieczności, poziomu bioenergii i co najważniejsze dla naszego rozwoju duchowego. Nie próbują  tłumić  potężnej energii podstawowej czakry. Takie stłumienie jest skazane na niepowodzenie, podobnie jak każdy akt przeciwko naturze. Oferują skuteczny sposób na  transmutację  tej energii w wyższym celu.

Tybetańskie ćwiczenie #6 różni się pod wieloma względami od wszystkich wcześniej opisanych ćwiczeń tybetańskich. Po pierwsze, jest ono najłatwiejsze do wykonania z punktu widzenia ruchu ciała fizycznego, nie wymagające żadnego schematu. Po drugie, polega ono na specjalnej kontroli oddechu, wymagającej dłuższego  wstrzymywania  oddechu, a nie rytmicznego oddychania. Trzecia różnica polega na tym, że po każdym cyklu Tybetańskiego ćwiczenia #6 wymaganych jest kilka cykli głębokiego oddychania. Następną różnicą jest to, że   dla większości ludzi nie zaleca się więcej niż trzech powtórzeń .

Sekwencja tybetańskiego # 6 jest następująca:

  1. Stań prosto i zrób całkowity wydech
  2. Pochyl się do przodu, opierając dłonie na kolanach, wydychając ostatni ślad powietrza
  3. Z pustymi płucami powróć do wyprostowanej postawy
  4. Połóż ręce na talii i unieś ramiona, naciskając dłońmi w dół. Wciągnij brzuch tak bardzo, jak to możliwe i unieś klatkę piersiową - utrzymując puste płuca.
  5. Utrzymaj tę pozycję tak długo, jak możesz , z pustymi płucami
  6. Wdychaj powoli przez nos, aż płuca będą pełne
  7. Zrób wydech przez usta, rozluźniając ramiona, aby zwisały swobodnie
  8. Weź kilka głębokich oddechów przed kolejnym powtórzeniem.