Medytacja

Artykuł napisany przez dr.n.t. Tomasza Chałko, przyjaciela Michela Desmarqueta od 1995 roku, autora książek Wolna Wola i Świadoma Dieta.

Medytacja jest często mylona z różnymi formami koncentracji. Celem ćwiczeń na koncentrację jest skupienie naszej uwagi na określonym aspekcie funkcjonowania naszego umysłu i ciała, aby osiągnąć określony cel lub rozwinąć określoną umiejętność. Ćwiczenia takie jak joga, tai-chi, ćwiczenia oddechowe, wizualizacja to formy koncentracji.

Medytacja jest ćwiczeniem mającym na celu zapobieganie myślom w naturalny sposób, poprzez głębokie rozluźnienie ciała fizycznego, a następnie próbę utrzymania umysłu całkowicie „pustego” bez żadnych myśli. Ten stan może utrzymywać się przez kilka sekund lub kilka godzin, w zależności od twoich umiejętności. Czystość umysłu osiągnięta podczas medytacji jest niezbędna do rozwoju duchowego, w tym do uzyskania dostępu do Wyższej Jaźni.

Podroż do Wyższej Jaźni

Głęboki stan medytacji wydaje się koniecznym warunkiem koncentracji w celu połączenia się z Wyższą Jaźnią. Jedną z metod jest koncentrowanie się na źródle „wewnętrznego dźwięku” prowadzącego do „wewnętrznego światła” – jądra Wyższej Jaźni, które początkowo wydaje się nieskończenie daleko „po drugiej stronie długiego, ciemnego tunelu”. Kiedy jesteśmy dostatecznie „blisko” naszej Wyższej Jaźni, wewnętrzne światło staje się znacznie jaśniejsze niż Słońce, a kiedy pozwoli nam ono się do siebie przyłączyć, błogości nie daje się opisać żadnym ludzkim językiem. Aby dojść tak daleko, musimy podczas medytacji osiągnąć całkowitą czystość umysłu, mieć czyste intencje, a następnie intensywnie koncentrować się przez jakiś czas na „wewnętrznym dźwięku” i „wewnętrznym świetle”.

Z powyższego wynika, że ​​medytacja wydaje się być umiejętnością niezbędną do osiągnięcia prawdziwego oświecenia.

Istnieje wiele technik medytacji. Większość z nich posługuje się tak zwaną „mantrą” złożoną z kilku słów lub dźwięków. Mantra jest powtarzana w myślach, aby pomóc nam osiągnąć i utrzymać „pusty” stan umysłu.

Funkcje mantry

Wbrew powszechnemu przekonaniu, szerzonego przez ludzi, którzy przyciągają zwolenników i / lub pobierają pieniądze za nauczanie medytacji, mantra nie ma świętego „znaczenia” i żadna mantra nie jest zasadniczo lepsza od jakiejkolwiek innej. Jednak niezależnie od jej zawartości, mantra pełni dwie ważne funkcje, które mogą nam bardzo pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu medytacyjnego stanu pustego umysłu.

  1. mantra to bardzo prosta myśl, która staje się nam bardzo znajoma, kiedy powtarzamy ją sobie w umyśle. Ta prosta myśl zastępuje każdą myśl, która może przyjść nam do głowy. Za każdym razem, gdy podczas medytacji pojawia się myśl, używamy mantry, aby tą myśl zastąpić.
  2. Kiedy regularnie praktykujemy medytację, używając tej samej mantry (cokolwiek to jest), wkrótce trenujemy nasz umysł, aby kojarzył mantrę ze spokojnym stanem medytacji. Skojarzenie to jest nazywane „kotwicą” przez praktyków Neuro Linguistic Programming (NLP). Po takim samokształceniu, nawet jeśli jesteśmy zdenerwowani, myśl o mantrze zwykle przynosi natychmiastowy spokój umysłu. To sprawia, że nasza mantra jest znakomitym narzędziem do radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami w naszym życiu, narzędziem, które możemy rozwinąć w wyniku regularnej praktyki medytacyjnej.

Kiedy zrozumiemy powyższe dwie funkcje mantry, stanie się jasne, że zmiana mantry może nie być zbyt dobrym pomysłem. Zmiana mantry może być uznana za przydatną tylko w szczególnych sytuacjach, na przykład gdy chcemy wyeliminować niepożądany nawyk medytacyjny, uniemożliwiający nam osiągnięcie głębokiego stanu medytacji, a istniejąca mantra jest identyfikowana jako związana z tym nawykiem.

Logiczne staje się również, że niezależnie od mantry, której używamy, powinniśmy zachować ją dla siebie i nie mówić o niej innym ludziom. W przeciwnym razie dajemy innym możliwość kontrolowania naszej podświadomości poprzez telepatyczne przekazywanie nam naszej własnej mantry. Najlepsi nauczyciele poświęcą trochę czasu, aby dać ludziom indywidualne mantry, zamiast uczyć wszystkich tej samej mantry.

Mantry zwykle składają się z alternatywnych dźwięków samogłoskowych i nosowych i mogą zawierać kilka słów. Najbardziej znaną mantrą jest „ooohmmm” lub „aaaaummm”, ale każde inne podobne słowo nada się, gdy przedłużymy samogłoski i dźwięki nosowe (dom, rum, zoom, zen, bom itp.). Najlepiej, jeśli mantra jest słowem egzotycznym lub ciągiem słów (sylab), których nie spotyka się w codziennej rozmowie.

Ważna jest również postawa podczas medytacji. Najłatwiejsza pozycja to wygodna pozycja siedząca z wyprostowanym kręgosłupem. Jeśli się położysz, najprawdopodobniej zaśniesz. Połączenie rąk i skrzyżowanie nóg jest pożądane, ponieważ sprawia to, że pole bioenergetyczne wokół ciebie jest bardziej zwarte, a tym samym bardziej intensywne. Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami to kolejna dobra pozycja, ale wymaga pewnej sprawności i treningu. Kolejną dobrą pozycją, choć obecnie rzadko używaną, jest pozycja kuczna z rękami skrzyżowanymi na kolanach, przypominająca pozycję płodu w łonie matki.

Jeśli nigdy nie próbowałeś medytacji, spróbuj znaleźć spokojne miejsce i wypróbuj następującą technikę:

  1. przyjmij wygodną pozycję medytacyjną, jedną z pozycji opisanych powyżej
  2. zamknij oczy i rozluźnij wszystkie mięśnie ciała, w tym twarzy. Kilka naprzemiennych oddechów jogi przez nozdrza jest bardzo pomocnych na początku tego etapu – wdychanie przez jedno nozdrze i wydech przez drugie, zamykanie nozdrzy palcami i zmienianie zamkniętego nozdrza przy każdym oddechu.
  3. zignoruj każdą myśl, która przychodzi – nie kontynuuj kalejdoskopu myśli – kontynuuj to przez około 20 minut, utrzymując umysł pusty. Możesz użyć mentalnego dźwięku „ooooohhmmm” (mantra) za każdym razem, gdy zdasz sobie sprawę ze myślisz. Alternatywnie możesz liczyć myśli, odrzucając każdą z nich tak, jak się pojawiają, bez ich analizowania. Kiedy zejdziesz do 2 lub 3 myśli w ciągu 5 minut, medytujesz pomyślnie.

Dzięki praktyce powinieneś być w stanie osiągnąć pusty umysł zawsze i wszędzie, nawet w tłumie ludzi lub w stresującej sytuacji, przy pomocy swojej mantry. Ale nie używaj mantry, gdy jesteś zestresowany, dopóki się nie upewnisz, że praktykujesz medytację wystarczająco długo, a myśl o mantrze jest mocno związana ze stanem spokojnego umysłu.

Jedną z wielu korzyści płynących z medytacji jest to, że otwiera umysł na nowe pomysły. Gdy miska jest pełna, próba wlania do niej więcej wody powoduje tylko przelanie. To samo dzieje się z naszym umysłem. Kiedy nasz umysł jest pełen myśli, nie ma w nim miejsca na nowe pomysły.

Medytacja to bardzo skuteczna technika poprawiająca kreatywność i zdolność rozwiązywania problemów. „Utalentowani” ludzie robią to naturalnie. Artyści i poeci nazywają to „inspiracją”. Wiele znanych osób, takich jak Albert Einstein i Thomas Edison, praktykowało różne formy medytacji.

Medytacja jest czasami opisywana jako „słuchanie ciszy między myślami”. Nasz wysiłek w medytacji jest skierowany na świadome wydłużanie okresów takiej ciszy.

Umiejętność medytacji jest również warunkiem koniecznym do otrzymywania przekazów telepatycznych, w tym przekazów od Wyższej Jaźni, i innych osób, które mogą nam pomóc. Bez prawdziwej ciszy we własnych myślach nie możesz słuchać myśli innych.

Przed medytacją dobrze jest jasno określić, czego chcesz się nauczyć, o co chcesz zapytać swoją Wyższą Jaźń. Podczas medytacji nie oczekuj odpowiedzi (chociaż jest prawdopodobne, że nadejdzie, gdy twój umysł będzie czysty) – to też jest myśl!

Ludzie, którzy regularnie praktykują medytację, wyglądają i czują się zazwyczaj o 10, a nawet 15 lat młodsi niż inni ludzie w ich wieku. Dając umysłowi regularną „przerwę” i pozwalając naszej Naturze na codzienne naprawy, robi różnicę. Wydaje się, że samouzdrawianie i odmładzanie jest w zasięgu każdego, kto jest gotowy medytować regularnie każdego dnia.